Hledáme domov – handicapovaná zvířata

Hledáme domov – handicapovaná zvířata2023-06-09T08:01:09+02:00

Ročně do Stanice přijmeme zhruba 700 zvířat. Více jak polovinu se nám podaří vyléčit a vrátit zpět do přírody. Některá zvířata však takové štěstí nemají a zůstávají u nás jako takzvaní TRVALÍ HANDICAPOVÉ. Těmto zvířatům, která se již z mnoha důvodů nemohou vrátit, hledáme nové láskyplné domovy. Nový domov mohou poskytnout Zoo, zookoutky, farmy, návštěvnická střediska ale také soukromé osoby. Před pořízením divokého zvířete, je však nutno vše dobře zvážit, postavit voliéru či zázemí přesně dle požadavků legislativy, zajistit dodávku potřebného krmiva a oběhnout úřady kvůli povolení. 

Zvířata, která nyní hledají svůj domov a také jejich příběh naleznete níže: 

Bublina

vydra říční

Bublina

Nejstarším obyvatelem naší Stanice je vydra Bublina, kterou jsme dostali již roku 2012 od Nadačního fondu pro vydru jako imprintované zvíře. Bublina své mládí prožila jako hvězda ParaZoo, nyní na stará kolena vegetuje ve svém obrovském výběhu s rybníkem, kde má klid a pohodu. Jejím nejoblíbenějším jídlem není ryba, jak si asi myslíte, ale syrové kuře – to dokáže zblajznout celé na posezení a proto je z ní také pořádná holka. Když má Bublina své dny, ráda hraje hru „kousni svého ošetřovatele do zadku“.

Vydra ke svému životu potřebuje vodní plochu v podobě jezírka, bazénku, rybníčku apod. Samozřejmě pro její pohodlí nesmí chybět ani souš. Jelikož se jedná o velmi hravého jedince můžeme celkovou plochu opatřit různými vodními „atrakcemi“, jako je například vodní klouzačka.

Pro více informací jak se stát novým domovem Bubliny, kontaktujte vedoucího záchranné stanice Ing. Petra Švingra na telefonním čísle 602 665 410.

Kryštof

krkavec velký

Kryštof

Krkavec Kryštof byl pravděpodobně nelegálně držený pták, který ulétl svému majiteli. Nalezen byl v jedné chatové osadě, kde nalétával na místní chataře a žebral od nich jídlo. Při odchytu měl na nohách ještě poutka a nebyl označen kroužkem ani čipem – proto předpokládáme, že byl jako mládě vybrán z hnízda. Kryštof je stejně jako většina krkavců velmi inteligentní. Umí mluvit, řešit různé hlavolamy a dokonce rozpozná pár písniček – jeho nejoblíbenější je „Královské rege“.

Krkavec k životu v zajetí potřebuje především dostatečně prostornou voliéru opatřenou několika stromovými útvary. Jelikož se jedná o velmi inteligentní zvíře, je dobré voliéru vybavit také různými herními prvky a hlavolamy. Především „pamlskové“ hlavolamy jsou velmi oblíbené. 

Pro více informací jak se stát novým domovem Kryštofa, kontaktujte vedoucího záchranné stanice Ing. Petra Švingra na telefonním čísle 602 665 410.

Libuška

liška obecná

Libuška

Liška Libuška  byla vychována lidmi v domácím prostředí. Do naší péče se dostala již jako plně imprintovaná na člověka, tudíž se její šance na návrat do přírody nadobro uzavřela. Jejím handicapem se stalo přílišné přilnutí k člověku.Lidská pomoc byla na místě, jednalo se o opuštěné mládě ve špatné kondici. Zásadní chyba nastala ve chvíli, kdy se lidé rozhodli vzít si ji domu, aniž by kontaktovali odborníky. Liška obecná je volně žijící zvíře, ne domácí mazlíček!

Naší Libušce již nezbývá nic jiného než strávit celý život v zajetí. V novém domově by potřebovala především prostorný výběh s hlubokými betonovými základy, jelikož liška ráda buduje své nory atak by se mohla snadno podhrabat. Ve výběhu je potřeba umístit různé herní prvky, aby se Libuška dostatečně zabavila a nestrádala. Jedná se o velmi kontaktní zvíře a správně zvoleným výcvikem se tak může stát dobrým společníkem.  Je však nutné mít na paměti, že se stále jedná o divoké zvíře.

Pro více informací jak se stát novým domovem Libušky, kontaktujte vedoucího záchranné stanice Ing. Petra Švingra na telefonním čísle 602 665 410.

Klofan

káně lesní

Klofan

Do stanice se kromě zraněných kání dostávají velmi často mláďata vypadlá z hnízd. Ne vždy však jde o nehodu či následek nepřízně počasí. Jak je známo zvířecí rodiče ze svých potomků již v raném stádiu jejich vývoje „vycítí“, že nejsou geneticky v pořádku anebo jsou nemocní a v přírodě by neobstáli – a sami je z hnízda vyhodí. To se stalo i naší káňi lesní Klofanovi. Dostal se k nám jako mládě obrostlé jen prachovým peřím. Velmi dobře přijímal potravu, prospíval a my se těšili na jeho vypuštění do přírody. Bohužel se po jeho přepeření ukázala vada růstu letkových per, která mu rostla na opačnou stranu. Tato vada ho omezuje v létání. Ač se snaží rehabilitovat v rozletové voliéře, vypustit ho již nemůžeme, aby nešířil tuto vadu na své potomstvo ve volné přírodě.

Klofan ke svému životu v novém domově bude potřebovat prostornou voliéru s několika stromovými prvky, aby mohl poskakovat z větve na větev. U nás ve Stanici si také velmi oblíbil dřevěnou houpačku, která by v novém domově rozhodně neměla chybět. 

Pro více informací jak se stát novým domovem Jaime, kontaktujte vedoucího záchranné stanice Ing. Petra Švingra na telefonním čísle 602 665 410.

Pecivál

mýval severní

Pecivál

Mývala severního řadíme mezi invazivní druhy, které do české přírody nepatří. Do naší krajiny se dostal díky únikům ze soukromých chovů a jeho výskyt se rozšířil po celé republice. Tato šelma nemá v naší přírodě přirozené nepřátele a jeho rostoucí populace má neblahý vliv na náš ekosystém – škodí především výběrem ptačích hnízd a je nositelem mnoha nemocí. Náš mýval Pecivál byl odchycen majiteli pozemku, kde se několik dní živil odpadky a dostával zálusk na blízké kurníky plné vajíček. Dle zákona ho již do přírody vypustit nelze, proto svůj život dožije v naší společnosti. Své jméno Pecivál dostal, protože jeho celodenní náplní je „gaučing“, spánek a mlsání dobrot.

I Pecivál hledá svůj nový domov. Ke svému životu potřebuje prostornou voliéru, opatřenou různými herními prvky. Nesmí chybět také klidné odpočinkové místo, kde se může ukrýt a spokojeně odpočívat. Peciválovi musíme zajistit velkou nádobu na vodu, jelikož si své jídlo nejprve umývá. 

Pro více informací jak se stát novým domovem Pecivála, kontaktujte vedoucího záchranné stanice Ing. Petra Švingra na telefonním čísle 602 665 410.

Amerikano

norek americký

Amerikano

Dalším nepůvodním druhem v naší stanici je norek americký. Tato lasicovitá šelma pronikla do naší přírody z kožešinových farem a dělá obzvlášť rybářův velké škody. Mezi jeho potravu patří ryby, ale také fatálně zasahuje do hnízdění vodních ptáků, kterým vybírá nejen vejce ale taktéž vylíhnutá mláďata. Našeho norka jsme odchytli do sklopce (odchytové pasti) ve Vodním domě, kde si z naší rybí nádrže udělal samoobsluhu a tím jsme mu jeho rozjetou záškodnickou akci rychle zatrhli. Nicméně se u nás vůbec nemá špatně a svou vděčnost za ubytování dává najevo svým klidným a milým chováním – ač se k nám dostal jako dospělý jedinec, stal se z něho přítulný parťák a sympaťák.

Amerikano, stejně jako ostatní zvířata, potřebuje dostatečně prostornou voliéru. Nesmí chybět klidné a odpočinkové místo, jelikož rád odpočívá na místě, kde se cítí bezpečně. Ke spokojenému životu potřebuje větší vodní plochu.

Pro více informací jak se stát novým domovem Amerikana, kontaktujte vedoucího záchranné stanice Ing. Petra Švingra na telefonním čísle 602 665 410.

Přejít nahoru