Projekt zaměřený na mapování a ochranu bahňáků na Podblanicku, který realizovala ČSOP Vlašim, odhalil další pokles počtu hnízdících čejek chocholatých. Zatímco v minulých letech hnízdily na více než 20 lokalitách, letos se čejky objevily pouze na 14 místech. Přesto projekt přinesl důležité výsledky, zejména díky dlouhodobé spolupráci s místními zemědělci, na jejímž budování se významně podílí ornitolog Josef Veselý.

Pokles početních stavů čejek a nedostatek biotopů

Letošní sezóna monitorování probíhala od března do května. Čejky chocholaté, jako nejčastější bahňák regionu, hnízdily převážně na mokřinách a polích osetých kukuřicí nebo jarními obilovinami. Oproti předchozím rokům však jejich počet klesl – bylo zaznamenáno pouze 20 hnízdících párů. Pokles je přičítán zejména nedostatku vhodných biotopů, intenzivnímu zemědělství a predaci, kdy hnízda často ničí divoká prasata nebo lišky.

Ostatní bahňáci, jako kulíci říční, bekasiny otavní nebo sluky lesní, se objevovali jen ojediněle. Zaznamenány byly pouze jednotlivé výskyty, často bez přímého potvrzení hnízdění.

Dlouhodobá spolupráce se zemědělci přináší výsledky

Ochrana čejek by nebyla možná bez úzké spolupráce s místními zemědělci. Díky osvětě vedené ornitologem Josefem Veselým byli farmáři informováni o přítomnosti hnízd na jejich polích a vyškoleni, jak se v těchto oblastech chovat. Zemědělci se aktivně zapojili do ochrany hnízd, například jejich označováním kolíky nebo úpravou pracovních postupů. Tato spolupráce je klíčová nejen pro aktuální ochranu, ale také pro budování dlouhodobého povědomí o problematice. Mezi spolupracující subjekty patří například DZV Nova Bystřice, DZS Struhařov či Agrodružstvo Načeradec.

Ornitolog Josef Veselý: Neúnavný strážce bahňáků

Josef Veselý, odborník na bahňáky a klíčový člen projektu, se dlouhodobě věnuje monitorování a ochraně těchto ohrožených druhů. „Každé hnízdo, které se podaří ochránit, je velkým úspěchem. Letos jsme čelili nepřízni počasí, predátorům i změnám v zemědělství, ale právě spolupráce se zemědělci nám umožnila minimalizovat škody,“ říká Veselý.

Cenná data pro další ochranu

Projekt přinesl cenné informace, které poslouží pro srovnání v následujících letech a pomohou efektivněji plánovat ochranná opatření. Výsledky projektu budou také využity k dalšímu vzdělávání veřejnosti a posílení povědomí o ochraně přírody. Informace o projektu a jeho výsledcích jsou k dispozici na webových stránkách ČSOP Vlašim.

Čejky chocholaté a další bahňáci zůstávají jednou z priorit ochrany přírody v regionu Podblanicka. Díky neúnavné práci odborníků a ochotě zemědělců pokračuje boj za jejich zachování i do dalších let.